Jak na obnovu ztracených dat z disků a USB pamětí
Ve Windows už od verze XP existuje nástroj „Zařízení a tiskárny“ pro bezpečné vyjmutí externích úložišť, tedy např. USB disků (FLASH disků), paměťových karet, externích HDD… Tento nástroj najdete pod ikonkou hned vedle hodin (kde to najdete ve WIN 8 nevím, ty zatím nepoužívám a používat ani nehodlám – čekám až na desítky 🙂
Kliknutím na tuto ikonku (druhým tlačítkem na myši – tedy zpravidla pravým) můžete bezpečně odebrat USB disk, externí disk, zkrátka veškerá připojená zařízení. Ne každý však takto „hardware“ bezpečně ze systému odebírá, většina z nás prostě flashku vytáhne z PC a stračí do kapsy… Ano, taky jsem to tak dělal, že jsem za chodu odpojoval FLASH disky, ale také externí HDD disk. Vždycky mi to procházelo, až jednoho dne se mi externí disk nenačetl. Byla tam pro mne poměrně dosti důležitá data a tak jsem se nehodlal smířit s tím, že jsou v binárním nebi.
Po připojení disku k PC se sice objevila nová jednotka, ale systém hlásil chybu typu: „Disk musí být před dalším použitím naformátován“ nebo tak něco. A to tedy ne! Formátováním bych totiž poslal data rovnou k čertu. Disk jsem nejprve zkouknul správcem zařízení. Ten spustíte tak, že kliknete druhým tlačítkem v Průzkumníkovi na ikonku Tento počítač (nebo jen Počítač) a v kontextovém menu vyberete Spravovat. Ukáže se vám okno, kde v levém panelu ve stromové nabídce kliknete na ikonku Správa disků. Zde najdete seznam všech datových úložišť (tedy i momentálně připojených USB disků apod.) a můžete s disky provádět další operace (spojovat, rozdělovat partitions, formátovat disky a další). Pokud nevíte co je co, raději se do ničeho nepouštějte. Na obrázku níže pak vidíte můj disk (Disk 2), není ani ve formátu NTFS ani FAT, ale jakýsi RAW.
Začal jsem hledat na internetu co s tím a jak vydolovat data z takového disku. Vyzkoušel jsem několik utilit, ale nejvíce mi pomohl program EaseUS Data Recovery Wizard (ve verzi 8.8). Ten jako jediný disk prohlídl a oscanoval (což trvalo kolem dvou hodin) a zobrazil i soubory, které byly již dávno vymazány i ty, o která jsem stál. Po jejich zálohování jsem disk naformátoval – doporučuji formátovat „normálně“ a ne „rychlým formátem“.
Nutno říci, že program je v angličtině, což ovšem nevadí, protože je natolik jednoduchý, že by to neměla být pro nikoho překážka. Problém může být fakt, že se jedná o program placený… Já použil verzi cracknoutou s generátorem licenčních kódů – jasně, že je to nelegální, ale ihned po obnově dat jsem program odinstaloval a zase se tolik snad nestalo 😉
Tuto cracknutou verzi si můžete stáhnout například zde: EaseUS Data Recovery Wizard (verze 8.8) , ke stažení budete potřebovat tento klíč:
N8VKW8S6tkbHH_As1rhKvem0HbOx2_ObvrI88RyMQ8E (budete zažádání o vložení decryption key)