Pár odkazů k tvorbě WWW stránek
Protože překlápím svůj starý blog do tohoto webu, tak se s tím nebudu příliš párat 🙂
Nejlepší pomocníci webdesignera:
Free Webmaster Tools na webu Generate it! obsahuje CSS a HTML nástroje a generátory, SEO nástroje, generátor obrázků a spousta dalších užitečných nástrojů
CSS Portál vám nabízí spoustu nástrojů, které mají co do činění s kaskádovými styly.
CSS online generátor přechodů – Gradient Generátor 🙂
XML SITEMAP
Free on-line sitemap generátor – www.xml-sitemaps.com
vytvoříte XML mapu webu (sitemap), vytvoříte TEXTOVOU mapu webu např. pro Yahoo, vytvoříte ROR sitemap, což je nezávislý XML formát pro některé vyhledávací servery nebo vytvoříte HTML mapu webu a dovolíte tak návštěvník se snadno zorientovat na vašem webu.
VALIDÁTORY
Validátory HTML – existují validátory pro použití Offline a Online. Mezi ty OFFLINE validátory patří například známý HTML Tidy, nicméně kdo by dnes používal OFFLINE programy, že?
Nicméně já mám rád jeden validátor, který již zmíněný HTML Tidy algoritmu používá a kromě něj také OpenSP a přitom se nejedná o offline validátor, ale o doplněk pro prohlížeč Mozilla. Najdete jej na adrese: http://users.skynet.be/mgueury/mozilla/ .
Mezi nejznámější patří ten od W3C : https://validator.w3.org/, nevím jak teď, ale v minulosti měl trošku problém s češtinou. S tou naopak problém neměl skvělý WDG HTML Validátor, který tedy povyšuji nad ten od W3C. Celkem mimořádnou vlastností validátoru WDG je i to, že vám umožní naráz zkontrolovat nejenom jednotlivé stránky, ale i celý váš web. Opravdu vřele doporučuji! Najdete jej na adrese: http://htmlhelp.org/tools/validator/
Validátory CSS – ano i validovat se dá i CSS… Jednak to umí i různé pluginy pro vyhledávače, jak jsem zde již zmínil, ale i W3C nabízí validátor na adrese http://www.css-validator.org/ a nebo https://jigsaw.w3.org/css-validator/ . Kvalitní validátor také zde: http://codebeautify.org/cssvalidate
GENERÁTORY TEXTŮ – LOREM IPSUM
Random Text Generator (umí i češtinu), Lorem Ipsum, Text Generator taky není vyloženě špatný… No a podívejme se na ryze české: Generátor náhodného textu , DUMMY TEXT Generator a na další nesmyslné bláboly je možno použit Blábot
Práce s barvami a další „barevné“ nástroje:
Color scheme designer od PIXYHO najdete zde: http://wellstyled.com/tools/ nebo na vlastní doméně: http://paletton.com/
Color Blender, Adobe Color CC, 4096 Color Wheel, ColorMatch Remix, ColorSchemeOnliner, Color Combos, ColourLovers – milujeme barvy, Color on the web, Color Vision,
Nástroje k workflow webového designu
Kromě mého oblíbeného nástroje PRIMA ERP (Enterprise Resource Planning), což je program na správu zakázek se podíváme i dalším nástrojům na zoubek. Možná se vám někdy budou hodit.
Fáze 1: určení cílů webu
Trello – Dobře známé, nekomplikované a jednoduše použitelné nástroje pro řízení projektů nabízí Trello. Umožňuje vytvářet pro různé projekty různé tabule (boards). S Trellem máte rychlý přehled o aktuálních úlohách a nedodělcích.
Asana je skvělý pro evidenci úloh a toho, co se má ještě udělat. Uvnitř Asany můžete dokonce spolupracovat s kolegy a klienty, což umožňuje udržovat projekt transparentní a všichni mají stále nejčerstvější informace.
Basecamp je další velmi známý a skvělý nástroj pro řízení projektu. Podobně jako nástroje uvedené výše v zásadě umožňuje vám a vašemu týmu mít přehled o všech finálních produktech a službách (deliverables) projektu a vám vědět, že všechno pokračuje řádně.
Fáze 2 a 3: vývoj struktury webu, design a produkce
Balsamiq je grafický nástroj pro tvorbu skic, pomáhá designérovi vytvořit mnoho návrhů, a pak uspořádat předběžně vybudované widgety do nějakého editoru s funkcí „táhni a pusť“, kde si mohou členové týmu vše prohlížet a zároveň doporučovat změny.
V Moqups se pracuje pohodlně, má mnoho funkcí typu „táhni a pusť“ a k tomu, aby fungoval, nepožaduje zásuvný modul prohlížeče. Pomocí tohoto nástroje snadno poskládáte pro klienta designérskou prezentaci.
Invision – umožňuje nahrávat fungující designy a vytvářet interakce pomocí hotspotů, stejně jako jakákoli skutečná aplikace. Jednou z jeho schopností, kterou vyniká nad ostatními, je způsobilost odesílat do vašeho telefonu přes SMS designy, na nichž lze kliknout, podtrhává důležitost toho, že jste schopni sami testovat své designy ve správném kontextu.
CodePen – je online editor pro veškeré potřeby ohledně HTML, CSS a JS. Dá se snadno zkombinovat s Github a samozřejmě podporuje týmovou práci. Ideou je mít možnost testovat dílčí úsek kódu a hledat jeho náležité řešení, aniž by se do tohoto postupu vměšoval zbytek kódu.