Použitelnost www stránek a barvy
Barvy do značné míry určují první dojem i celkové vyznění stránek, ale jejich úloha není jen estetická. Vhodná volba barev totiž přímo ovlivňuje i použitelnost stránek. Zde je pár zásad, které stojí za to dodržovat, pokud chcete, aby se návštěvníci cítili na vašem webu dobře.
Zdůrazněte barvami strukturu stránek. Časté je odlišné barevné ladění záhlaví, navigačního pruhu a vlastního obsahu stránky. Má-li váš web více autonomních sekcí, můžete každou z nich pojednat mírně odlišně, avšak tak, aby v uživateli zůstal pocit jednotnosti.
- S čím menším počtem barev vystačíte, tím lépe. Je-li na stránce použito víc než přibližně 6 barev, stává se nepřehlednou.
- Používejte barvy tam, kde jsou opravdu potřeba pro oddělení částí stránek s různým významem, ke zdůraznění, atd. Pokud bude na vaší stránce rovnoměrně použito mnoho barev, nikdo na ní nenajde to podstatné.
- Odkazy uvedené v běžném textu by měly být zřetelně barevně odlišeny. Zásadně nestačí odlišení podtržením, nebo velikostí písma.
- Zásadně používejte pro všechny odkazy v běžném textu na celém vašem webu jedinou barvu písma (resp. kombinaci pro nenavštívené/nenavštívené). Naopak, barvy zvolené pro písmo odkazů zásadně nepoužívejte na běžný text.
- Mezi písmem a pozadím by měl být alespoň 90% rozdíl světlosti. Nepoužívejte modrou či červenou na černé, nebo žlutou na bílé. Souvislé bloky textu musí být více kontrastní, krátké texty (položky menu, nadpisy, atd.) mohou být méně kontrastní, avšak v tom případě je vhodné tučné písmo.
- Čistě červený nebo čistě modrý text se na sítnici špatně zaostřuje a působí rozmazaným dojmem. Ještě horší je čistě červené písmo na modrém pozadí, nebo naopak.
- Tam kde je to důležité, nespoléhejte se na pouze barevné odlišení. Typickým příkladem jsou odkazy v textu, které by měly být odlišeny jak barevně, tak podtržením.
- Pro rozměrné plochy pozadí volte raději nižší hodnoty saturace. Velké plochy sytých barev působí často příliš agresivně a unavují oči.
Pro práci s barvami (a to nejen pro www stránky) existuje nepřeberné množství nástrojů a aplikaci. V záhlaví tohoto článku je použit výřez z programu ColorImpact, který sice patří k těm lepším, nicméně je to program placený a není zrovna levný. Alternativa i s podporou českého jazyka je potom v programu Colour Contrast Analyser, který nabízí také pohled na stránky (či grafiku) simulované v různých zrakových postiženích. Tento program je ZDARMA a jeho nespornou výhodou je také fakt, že se nemusí instalovat. Stačí jej rozbalit.
Stahujte zde z mého webu (jedná se o archiv ZIP – stačí rozbalit do nějaké složky a spustit soubor Colour_Contrast_Analyser.exe)
Pomoci vám mohou také nějaké online nástroje (např. Paletton.com nebo Colorpicker)