WEB ZADARMO? Blbost….
Dneska mi přišla pozvánka na webinář, který slibuje, že se v něm naučíte jak vytvořit chytrý a krásný web bez grafika, programátora a bez tučných faktur a trápení se u počítače. Pecka, že?!
Ono to tak růžové není
Sliby chyby, říká se, ale pojďme se na to podívat zevrubněji…
Opravdu chcete vytvořit chytrý a krásný web bez grafika? A k tomu ještě navíc bez programátora a bez tučných faktur a trápení se u počítače? Ano, lze to, ale všechno má i druhou stranu a na tu se teď podíváme.
- Potřebujete webový server, čili nějaký webhosting, kde váš web poběží – existují sice i nějaké free varianty, ty ale jsou vždy něčím vykoupeny (buď neúplnou funkčností nebo budou do vašeho webu vkládat reklamu, nebo jiný způsob…). A kvalitní webhosting není zadarmo. Zadarmo není ani doména, ideálně s koncovou CZ, bude-li váš obsah v češtině. Do začátku tedy potřebujeme doménu a webhosting – investice zhruba kolem 700 Kč (tato částka se pak hradí každý rok za pronájem domény a provoz webhostingu).
- K tomu, abychom měli web bez programátora a přitom byl krásný i bez grafika nám stačí jediné: použijeme nějaký bezplatný redakční systém (anglicky CMS – Content Management System), kterých je vskutku jak hub po dešti. Některé jsou kvalitnější, vyvíjejí se dlouhou dobu a mají řadu uživatelů, jiné jsou méně kvalitní až nepoužitelné. Já doporučuji vybrat si jeden z těchto – WordPress, Drupal nebo Joomla. Všechny jsou zdarma na open source licenci a hlavně umí i česky 🙂 Zajímavý projekt redakčního systému je potom Concrete5 , který umožňuje texty editovat jednoduchým způsobem přímo na dané stránce a není tak nutné „lézt“ do nějaké administrace 🙂 Já už nějakou dobu používám systém WordPress, který má jednak bohatou komunitu uživatelů, ale pro systém (stejně tak jako i pro ostatní) existuje i celá řada doplňků a rozšíření.
- Máme tedy redakční systém ZADARMO, stáhli jsme jej z internetu. Nyní je ale potřeba jej nainstalovat na váš webhosting. K tomu potřebujete vědět, co je to archiv, co je to FTP, musíte umět nahrát data na server a vaši CMS aplikaci nainstalovat. K tomu budete potřebovat také přístupové údaje k databázi – nejčastěji MySQL. Pokud tohle všechno zvládnete, tak vám gratuluji a jdeme dál.
- Po instalaci a zprovoznění vašeho CMS nám jede web. Hurá! Většinou ale nevypadá zrovna hezky, takže je potřeba mu dát nějaký kabátek. Ale ani k tomu nepotřebujete žádného kodéra ani grafika. Stačí si najít na internetu nějakou šablonu pro váš redakční systém. Šablon jsou tři prdele. Šablona musí být přímo pro váš redakční systém, nelze použít šablonu pro Joomla na jiném systému a naopak.
PROBLÉM č. 1 – šablony ZDARMA, kterých je mraky, se vám nemusí líbit a mnohdy je třeba je složitě upravovat a konfigurovat, aby odpovídala vašim představám. Někdy se ani neobejdete bez nějakého grafického editoru…
PROBLÉM č. 2 – opravdu kvalitní a graficky velmi hezké šablony nejsou zpravidla zdarma, byť jejich pořizovací cena je určitě nižší, nežli kdybyste si nechali dělat design webu na zakázku dle vašich představ.
PROBLÉM č. 3 – pokud použijeme nějakou šablonu, ať už zdarma nebo placenou, musíte počítat s tím, že tu stejnou šablonu bude používat i spousta dalších uživatelů a můžete tak narazit na web, který bude vypadat, jakoby z oka vypadl tomu vašemu. - Máme web, máme šablonu. Je potřeba šablonu dobře nakonfigurovat, vložit si do ní vaše obrázky (ať už produktů nebo vašeho teamů, prodejny apod.) Je potřeba se zamyslet nad navigací – nad budoucí strukturou vašeho webu. I navigace, srozumitelnost a rychlá dohledatelnost potřebných informací je pro návštěvníky vašeho webu klíčová. Inspirovat se můžete u vaší konkurence.
- TEXTY, texty, texty… pouze kvalitní obsah vašeho webu vám přivede nějaké zákazníky, pouze kvalitní a dostatečný obsah bude pozitivně hodnocen také vyhledávači. Na to byste neměli zapomínat. Denně vznikají tisícovky nových webů, některé weby se již po svém spuštění stávají mrtvými…. Někdo je někdy vytvoří a pak už se na webu nic nemění, nepřidává, neupravuje. Takový web je mrtvý. Může být zajímavý pro nějakého návštěvníka, je však nezajímavý pro vyhledávače, kteří ale na web přivádějí návštěvníky.
Tímto jsme probrali možnost, jak si pořídit web zcela zadarmo. Někteří se zasekli už při slově FTP, někdo možná došel trošku dál a nyní má již s minimálními náklady nějaký ten web… Zda bude navštěvován a bude plnit svůj účel, to je již plně ve vaší režii. Ve snaze ušetřit pár korun jste si pořídili web, který nejspíš nebude navštěvovaný a nebude plnit svoje poslání. Bude vás stát spoustu času a úsilí, abyste jej vyladili k dokonalosti, abyste pochopili princip fungování a obsluhu redakčního systému.
Proč si nechat vytvořit web profesionálem, i když vás to něco bude stát?
– lidi (jako například já), kteří se tvorbě webů věnují už nějakou tu dobu, určitě mají zkušenosti, které jsou k nezaplacení
– dobrý webmaster a webový designer sleduje trendy na internetu, ví, co to znamená validní kód, správná sémantika a další „blbosti“, které však mají přímý vliv na kvalitu webu a tím tedy jeho úspěšnost a návštěvnost
– dokáží vám poradit a říci, co je obvyklé a zažité a co naopak není zrovna nejlepší nápad
– taky si necháváte postavit dům od opraváře praček a opravit pračku od tesaře? ne? tak proč se snažíte ušetřit za kvalitní web?
– opravdu si myslíte, že v dnešní době někdo něco poskytuje ZADARMO? ani náhodou, vždycky když je něco ZADARMO, následuje nějaké ALE….
– ČAS… čas jsou peníze, to vědí už děti na prvním stupni ZŠ… než si prostudujete manuály, jak nainstalovat redakční systém, jak by se mělo dělat tohle a tamto, uteče spousta času. Můžete se koukat dvě hodiny na video-webinář, který vám ukáže si jak zadarmo pořídit web, když ale nevíte co je to FTP… bude to pro vás ztráta času
A vy si opravdu myslíte, že někdo udělá dvouhodinový webinář zcela ZDARMA? Aby vám nezištně poradil a pomohl vám ušetřit peníze za tvorbu efektivních WWW stránek? Tak to určitě nebude….
A abych zjistil, kde je zakopán pes, musel bych dvě hodiny koukat na video. Fakt, že vám někdo 2 hodiny zadarmo radí prostě neberu, ale na druhou stranu přemýšlím, jestli vůbec chci dvě hodiny koukat na video. To raději se budu dvě hodiny sám vzdělávat u zakoupené knihy 🙂