Zálohuju, zálohuješ, zálohujeme…
Zálohujete svá data? Ne? Tak to pěkně hazardujete… no ale každý svého štěstí strůjcem…
Já zálohuji všechno. Musím. Je to můj život, moje práce. A nejen ta, zálohuji také fotky, videa a další pro mne důležité soubory. A věřte mi, že zálohovat na nosiče typu CD / DVD / BlueRay se dnes nevyplatí. Trvá to dlouho a hlavně to není bezpečné. Má zkušenost je taková, že na CD/DVD již za nějaký ten rok nejdou číst nebo s problémy. Samozřejmě záleží i na kvalitě nosiči, ale i přesto… Za deset let můžete přijít také o své rodinné fotky a další data. Vyplatí se tedy zálohovat na externí disky, případně na FLASH disky.
Zálohování na HDD, externí HDD a FLASH disky
K zálohování potřebujeme kvalitní program, těch je nepřeberné množství a protože zálohuji opravdu poctivě a v podstatě každý den vytvářím zálohu nových souborů, vyzkoušel jsem několik programů a můžu směle doporučit ty nejlepší.
Součástí systému windows je také funkce zálohování, nicméně ta nenabízí takový komfort, jako specializované a sofistikované programy, které nám umožňují různé typy záloh (přírustkové, rozdílové a bůhvíco všechno… 🙂 Takže pokud máte svoje data rádi, vyzkoušejte jeden z těchto dvou programů:
COBIAN BACKUP
(oficiální web http://www.cobiansoft.com/ či informace v češtině)
Cobian Backup je program k automatickému zálohování souborů a složek. Zálohovat lze do složky/jednotky stejného počítače nebo počítače v síti či FTP server. Integrován je ZIP kompresní algoritmus, takže vaše soubory nezaberou tolik místa. Program podporuje také inkrementální zálohování a Live update. Samozřejmostí je možnost nastavení automatické vytváření zálohy v nastaveném čase. Program je ZDARMA a je v češtině.
Program jsem používal dříve, nyní používám SyncBack, který mi přijde jednoduší na nastavení a pro začátečníky určitě vhodnějí.
SYNCBACK
(oficiální web: http://www.2brightsparks.com/syncback/ a také http://www.2brightsparks.com/freeware/freeware-hub.html, informace v češtině zde)
Oproti předchozímu programu je tento uživatelsky přívětivější a jednoduší na nastavení. Umí zálohovat, synchronizovat: kopírování souborů v obou směrech, obnovovat a další a další. Umožňuje provádět zálohu vašich souborů a adresářů nebo je synchronizovat a tak mít z obou oblastí vždy kompletní kopii (např. laptop/PC). V případě problémů pak můžete data ze zálohy obnovit. Program je ZDARMA a disponuje také češtinou
EaseUS Todo Backup Free
Tento program neslouží pouze k zálohování dat a případně jejich obnově. Umí totiž také klonování jednotek v počítači. Umožní vytvořit kompletní zálohu operačního systému se všemi přítomnými aplikacemi a nastavením a následně je kdykoliv připraven obnovit systém do stejného stavu, v jakém byl třeba před selháním hardwaru. Použít ho lze také pro migraci systému na nový disk, bez nutnosti přeinstalovat operační systém a aplikace. Dále zvládá připojit vytvořené zálohy a jako virtuální oddíl a tak umožňuje ručně prozkoumat obsah, či vytáhnout pouze vybraná data, která jsou zapotřebí. Poradí si i s tvorbou startovacího média, má skartovačku dat, plánovač a umí provádět inkrementální a rozdílové zálohy.
Oficiální web je zde a informace v češtině na serveru Technet nebo na Slunečnici.
Zálohování do CLOUDU
Zálohování do cloudu (tedy na nějaký server na internetu) má svoje nesporné výhody, ale má i své zápory. Mezi výhodu určitě patří možnost stažení klientské aplikace (do vašeho PC, tabletu či mobilního telefonu), kdy si nastavíte, kterou složku chcete zálohovat a cokoliv do této složky nahrajete je okamžitě synchronizováno (nahráno) na internet. Nesporné plus je potom i fakt, že máte-li více počítačů (či zařízení, jako např. tablet apod.), máte data přístupná i na něm. A to odkudkoliv. Nevýhodou však může být skutečnost, že data jsou nahrávána „někam“ na internet, byť jsou většinou šifrována, nemáte nad nimi stroprocentní kontrolu. Dalším mínusem je pak omezená velikost datového úložiště, které jde většinou zvětšit za nějaký roční poplatek.
Některá cloudová úložiště nabízí i další služby, jako například textový a tabulkový editor a možnost vytvářet tak dokumenty na jakémkoliv počítači připojeném do internetu. Různá úložiště nabízí ve free variantě pak různě velký prostor.
Mezi nejznámější, nejstarší a nejlepší cloudová úložiště zcela určitě patří: český systém Capsa, Dropbox , Google Drive , SkyDrive , SurDoc a další.
Informace v češtině o cloudových úložištích najdete například zde:
na serveru zive.cz , na serveru technet.cz nebo jablickar.cz a určitě si vygooglíte i další