Papriky, rajčata, cibule a česnek… připravte se na zimu a zavařte si domácí lečo 😀

Ingredience:

  • 4 kg paprik (červené, zelené)
  • 2 kg rajčat
  • 1 kg cibule
  • česnek – několik stroužků
  • pepř, sůl a cca 250 ml oleje

Příprava:

Papriky omyjeme, očistíme od semínek a pokrájíme na tenké proužky. Rajčata omyjeme a chcete-li, můžete je oloupat. Oloupete je tak, že je na krátkou chvíli ponoříte do vřelé vody, pak nakrojíte do kříže slupku na špičce rajčete. Spařené rajče lze dobře loupat. Já je do leča neloupu. Rajčata pokrájíme na kostky. Oloupanou cibuli pak na větší kostičky.

V kastrolu rozpálíme olej a na něm necháme cibuli zesklovatět. Poté přidáme papriky a chvíli je dusíme s cibulí. Nepodléváme, pouze mícháme, papriky sami pustí šťávu. Po chvíli (cca 10 – 20 minut) přidáme rajčata a společně dusíme s paprikou. Nemusíme úplně do stavu rozvařeného, neb se bude ještě sterilovat.

Po podušení zeleninového základu jej plníme do sklenic a to bez přebytečné šťávy. Tu si můžete použít při vaření, případně zavařit a používat k podlévání masa při pečení. Sklenice tedy naplníme a uzavřeme víčkem a sterilujeme při teplotě 80 – 85°C cca 20 minut.

Toto zeleninové lečo používáme k přípravě klasického leča s uzeninou a vejci, ale také při pečení masa, zapékaných těstovin, jako základ na pizzu, lasaně… apod.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *