Jakože já jsem se ve Znojmě narodil a žiji zde do dnes… a chodil jsem ještě na brigády do bývalé fruty, kde se legendární znojemské okurky pod značkou Znojmia vyráběly

Ingredience:

  • LÁK: 3 a 3/4 litru vody, 1 a 1/4 litru octa (nejlépe Hoblinkového, jinak obyčejný kvasný 8%), 40 – 45 dkg curku (nepoužíváme umělá sladidla!), 15 dkg soli, 30 kuliček černého pepře, 30 kuliček nového koření, 10 kousků hřebíčku, 5 středních bobkových listů, špetku tymiánu, 1 lžíce hořčičných semínek (nemusí být tolik, pokud dáváme semínka přímo do sklenic při plnění) a špetka skořice (ten tymián a skořici můžete vynechat, ale je to s tím dobré. Na uvedené množství doporučuji tak půl kávové lžičky).
  • Dále budeme potřebovat: okurky, mrkev a petržel (na kolečka), kopr, cibuli na plátky, a kdo chce, tak i křen a třeba i feferonky (na sklenici 1 – 2 ks). Někteří chytrolíni říkají, že tam petržel ani mrkev nepatří.. ale… co mi budou povídat

Příprava:

Do sklenice dáme hrstku cibule, pár koleček mrkve a petrželky, snítku kopru, kousek křenu, naskládáme okurky a opět zaházíme tím vším. Na vrch dáme půl lžičky hořčičných semínek.

Lák (nálev) vaříme přesně 25 minut, zchladíme a nalijeme na okurky ve sklenicích a sterilujeme 15 minut při teplotě 75-80 st. Celsia. Ne víc, jen tak zůstanou okurky křupavé. Mňam.

A na závěr: každý, kdo zavařuje okurky si dělá lák po svém, využít můžete už i hotového nálevu s přídomkem „znojemský“, nicméně to nejdůležitější je výběr vhodných okurek. Nejlepší jsou ty hruboostné. Neméně důležitá je i doba zpracování od doby sklizně. Čím kratší, tím více bude okurky pevné, čím jsou starší, tím jsou měkčí a povadlé. Zavařujeme spíše menší okurky, které křupou.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *