Všechno co je kvašené je prý nesmírně zdravé… no je fakt, že my tady na Jižní Moravě si rádi dáme burčák, k tomu škvarkovku s kvašákem…

Ingredience:

  • Potřebujeme větší okurky, kopr, křen (nebo křenové listy), česnek, sůl (na 1 l vody 50 – 60 g soli), bobkový list, nějaké to nové koření a pepř celý, čerstvý list vinné révy, višně, případně místo višně černý rybíz. Někdo dává půl na půl vinné listy s dubovými listy.

Příprava:

Připravíme lák a to tak, že dáme vařit vodu, na 1 l vody pak pár kuliček nového koření, pár kuliček pepře, jeden bobkovej list. Když voda vře, přidáme sůl a sice 50 – 60 g na litr vody. Až se sůl rozpustí, necháme vodu trochu zchladnout.

Okurky na pár místech (na konci např., ale i uprostřed) napíchneme párátkem a do sklenice (lepší je keramický či kameninový nebo dokonce dřevěný džbán – nádoba, soudek apod.) dáme na dno pár vinných listů a jeden višňový, snítku kopru, okurky a takto to opakujeme.

Máme-li i křen, dáváme i křen, kdo to chce s česnekem, dá si do sklenice i pár stroužků česneku. Zalijeme teplým lákem, tak 70 – 80°C. Ne tedy úplně vřelým, ale ani ne studeným. Nakonec okurky zatížíme kamenem nebo něčím takovým a dáme kvasit.

Někdo dává na sluníčko, někdo to má jen tak doma. Na sluníčku to začnu dříve kvasit, pak můžeme dát do stínu. Někdo přidává i pár kapek octa (pak můžeme také přidat do sklenice i kůrku z chleba, která pomůže kvasnému procesu, neboť ocet jej zastavuje).

No a pak odebereme ten škraloup a můžeme konzumovat. Pokud vytaháme ze sklenice listy, můžeme okurky uchovávat i delší dobu. Někdo do nich pak přidává vodku, jo slyšíte vodku, a okurky pak vydrží prý i pár měsíců doma ve sklepě. To vyzkoušené nemám, neboť se rychle snědí.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *